Jaké prvky vašeho rozhodnutí vás mohou oslovit při správném výběru procesoru

Procesor je hardware který označuje fyzické a technické vybavení počítače. Ve velkém množství případů má každá vyrobená řada procesorů svůj vlastní typ a označení patice, která není jako u ostatních komponent univerzální a z větší části na něm zaleží celková rychlost počítače.

Na co byste určitě neměli zapomenout

Základem procesoru je logický obvod umístěný na křemíkové desce. Tento obvod dokáže zpracovat sadu jednoduchých příkazů. Napsat program z těchto příkazů by bylo složité, proto je každý procesor vybaven instrukční sadou (strojový jazyk, který určuje architekturu procesoru). Převod instrukční sady (vytvořené programátory) na mikroinstrukce (jednoduché příkazy) obstarává program napsaný v mikroinstrukcích – podstatná součást každého procesoru. Při výběru procesoru je dobré zjistit velikost této paměti.

Pokud si nevíte rady, a pořád nevíte který zvolit, využijte naší nabídky připravených modelů.

Paměť procesoru cache
Díky cache může rychlejší komponenta načítat data (které jsou v cache uložené) a nemusí čekat na pomalejší součástku, ze které si cache načetla data dopředu. Proto se u procesorů uvádí hodnota “ L“ , která pracuje rychleji než sběrnice, tudíž mikroprocesor nemusí zbytečně čekat . Část paměti (označovaná L1) je implementována přímo do procesoru, ale její velikost je malá. Druhá část (označení L2) je větší kapacity (ale pomalejší) a je mezi procesorem a operační pamětí. Ve více-jádrových (3 a více) procesorů se již používá paměť L3, společná pro všechny jádra.

Procesory vyzařují velké množství tepla, které může způsobit jejich zničení. Proto se aplikuje tepelná ochrana, aby k tomu nedocházelo. Tepelná ochrana je velmi důležitá, jelikož se zvyšováním zátěže / taktu dochází k velkému nárůstu vyzařovaného tepla a ochrana snižuje riziko poškození čipu.

Author: admin_wmcz

m